Περιγραφή
Συνοπτικά τεχνικά στοιχεία:
• Σταθερά ή κινητά πτερύγια
• Κατασκευές πέργκολας
• Ολοκληρωμένο σύστημα σκίασης
Η ολοκληρωμένη πρόταση για ηλιοπροστασία και εξοικονόμηση ενέργειας που βρίσκει εφαρμογή στα λεγόμενα “έξυπνα” κτίρια. Ο πρωτοποριακός σχεδιασμός των περσίδων με τη μορφή πτερυγίου δίνει τη δυνατότητα εύκολης τοποθέτησης στην εξωτερική όψη νέων ή και παλαιών κτιρίων.
Διαθέτει 4 διαφορετικά πτερύγια με έναν ιδιαίτερο σχεδιασμό, για την αποφυγή υπερθέρμανσης του εσωτερικού χώρου των κτιρίων, την προστασία από την ηλιακή ακτινοβολία, καθώς επίσης και την ασφάλεια των γυάλινων επιφανειών του κτιρίου από θραύση. Τα πτερύγια σε κάθε κατασκευή μπορεί να είναι σταθερά ή με δυνατότητα ρύθμισης της επιθυμητής κάθε φορά κλίσης.
Συνοπτικά τεχνικά στοιχεία:
• Σταθερά ή κινητά πτερύγια
• Κατασκευές πέργκολας
• Ολοκληρωμένο σύστημα σκίασης
Σύστημα σκίασης που προσφέρει τη βέλτιστη λύση για την ηλιοπροστασία και τον ελεγχόμενο φυσικό φωτισμό κτιρίων.
Οι ειδικού σχεδιασμού περσίδες έχουν την δυνατότητα να τοποθετηθούν είτε οριζόντια είτε κάθετα, με δυνατότητα κίνησης ή σταθερές, παρέχοντας τη δυνατότητα επιλογής ανάλογα με τις ανάγκες κατασκευής και τις τρέχουσες αρχιτεκτονικές τάσεις.
Χαρακτηριστικό γνώρισμα και ανταγωνιστικό πλεονέκτημα του συστήματος SH3400 είναι ότι το κενό μεταξύ σκελετού και περσίδας είναι μόλις 10mm ικανοποιώντας απόλυτα κάθε απαίτηση για ελαχιστοποίηση της ηλιακής ακτινοβολίας.
Το σύστημα SL200 ανήκει στη γενιά των θερμομονωτικών συστημάτων και παρέχει μέγιστη εξοικονόμηση χώρου, υψηλό αισθητικό αποτέλεσμα, εξαιρετικές επιδόσεις και άριστη λειτουργικότητα.
Η καινοτομία στον σχεδιασμό του συστήματος SL200 υπογραμμίζεται από το χαμηλό ύψος του κάτω οδηγού και από το ότι απαιτεί μόλις 100mm διάκενο τοιχοποιίας για να δεχτεί οδηγό με τζάμι, σίτα και παντζούρι.
Είναι το πλέον ενδεδειγμένο σύστημα για την αντικατάσταση παλαιών συρόμενων χωνευτών κουφωμάτων, προσδίδει χαρακτηριστικά ανωτέρων επιδόσεων στην κατηγορία του, με συντελεστή θερμοπερατότητας Uf από 2.1 W/m² και δείκτη ηχομείωσης Rw τα 26 dB.
Το σύστημα D75 είναι ένα θερμομονωτικό σύστημα πόρτας εισόδου υψηλών επιδόσεων, που συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της ενεργειακής απόδοσης, της δομικής σταθερότητας και της λειτουργικότητας.
Οι βελτιωμένες λειτουργίες και ιδιότητες εξασφαλίζουν τη βέλτιστη απόδοση όσον αφορά στην ασφάλεια και την ευκολία χρήσης. Σε επίπεδα σχεδιασμού, το σύστημα D75 προσφέρει ένα εκλεπτυσμένο αρχιτεκτονικό σχεδιασμό εντυπωσιακών επίπεδων γραμμών.
Η επιφάνεια της επένδυσης της πόρτας μπορεί να συνδυαστεί είτε με τη χρήση πάνελ αλουμινίου είτε με υάλωση. Το σύστημα παρέχει τη δυνατότητα δημιουργίας πολλαπλών κατασκευών τόσο για εμπορικά κτήρια όσο και για οικείες.